Osteopati Nedir?

Osteo Latincede kemik terim anlam olarak omurgalı canlıların vücudunu oluşturan dik durmasını hareket etmesini sağlayan hayati organların koruyan kalsiyum ağırlıklı organik ve inorgarnik bileşenlerden oluşan yapı.

Pathy terapi sözcüğüyle benzeştirebileceğimiz bir kavram. Belirli bir disiplin ve süre dahilinde yapılan özel tedavi de dememiz mümkün.

Osteopati ise modern tıp anlamında kabul gören çalışmayan kemik yapısının ve yumuşak dokunun bu yöntemin eğitimini almış bir uzman tarafından uygun tekniklerin yaptırılması ile iyileşmenin sağlandığı bir tedavidir.

İlk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde 19. Yüzyılın sonlarında keşfedilen direk olarak fiziksel müdahaleye dayalı sistemi ülkemizde de gerek bilimsel çevreler gerekse halk nazarında yaygınlaşan ve araştırılan tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Çoğunlukla sporcuların yaşadığı uzun süreli sakatlıklar esnasında çalıştıramadıkları kasları bir uzman gözetiminde sporcuya zarar vermeyecek biçimde çalıştırılır. Bu tedaviyi alan sporcunun aktif spor yaşantısına dönme süresinin kısaldığı gözlendiği gibi sakatlıklar sonrası uyum sorunlarını da aştığı görülmüştür.

Geleneksel birçok tedavi metoduyla benzerlik gösteren Osteopati’nin en büyük farkı kuruluş gelişim öğretim ve yayılma aşamalarında tıp uzmanlarının var olmasıdır. Yani bu tedavi yöntemi tamamen bilimsel gerçekliklere dayandığı gibi tıp etiği ilkesinden hastanın en uygun sürede sağlına kavuşmasını hedefler. Ayrıca her aşaması bilimsel temellere dayandığı için Osteopati WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından da bilimsel bir tedavi yöntemi olarak da kabul edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!
×