Manuel Terapi

Manuel Terapi, herhangi bir cihaz kullanmadan, el ile yapılan, özel bir fizik tedavi tekniğidir.

Manuel Terapi

Manuel Terapi, herhangi bir cihaz kullanmadan, el ile yapılan, özel bir fizik tedavi tekniğidir. Manuel terapi uygulayıcıları (fizyoterapist, doktor, osteopat, kayropraktr), kas spazmı ve eklem disfonksiyonlarını çözmek için ellerle kas ve fasya dokusuna birtakım özel teknikler uygular ve eklemleri manipüle eder.

Manuel terapi; mobilizasyon, manipülasyon, kas-enerji teknikleri, strain-counterstrain, myofasyal gevşetme, tetik nokta terapisi tekniklerini içerir. Bu teknikleri uygulayan fizyoterapistin el becerisi ve klinik tecrübesi önemlidir.

Manuel terapi teknikleri, ağrıyı azaltır, fonksiyonu artırır, eklem hareket açıklığını (ROM) artırır, relaksasyon (gevşeme) sağlar.

Yapılan araştırmalar klasik fizik tedavi modalitelerine oranla manuel terapinin daha hızlı ve etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Tarihçesi M.Ö. 400’lere dayanan bu modern tedavi yönteminın tanımı ilk kez Hipokrat tarafından yapılmıştır. Günümüzde Amerika, Avustralya, Batı Avrupa manuel terapi alanında gelişmiş ve öncü durumdadır. Ülkemizde ise son yıllarda gittikçe bilinirliği artan ve yaygınlaşan bir tedavi haline gelmiştir.

Hemen Ara!
×