Modern Çağın Hastalığı: Omuz-Boyun Ağrıları

Modern dünyanın başta teknolojik imkanları olmak üzere birçok nimetinden faydalanmaktayız. Ancak ne yazık ki teknolojik bir yaşam, hareketsiz bir yaşamla eşdeğer hale geldi. Özellikle çalışma anlayışının büyük oranda beyaz yaka – masa başı/bilgisayar başı işe evrilmesinden ötürü birçok kişi artık omuz ve boyun ağrılarından şikayet ediyor. Omuz-boyun ağrıları fizik tedaviyle halledilebilecek rahatsızlıklardır.

Ağrıları fizik tedaviyle tedavi etmek yalnızca bu işin eğitimini almış, tecrübeli fizyoterapistlere başvurmakla mümkündür. Hastalığın ciddiyetine göre fizik tedavi merkezlerinde veya evde özel fizyoterapi hizmeti alabilirsiniz. Hep aynı biçimde oturmak (özellikle bilgisayar başında), hareketsizlik, yalnızca belirli hareketleri yapmak omuz ve boyun eklemlerinde ve kemiklerde sıkıntıya yol açmaktadır. Bu problemde ilk başvurulan yöntem masaj ve çeşitli bası yöntemlerini bir araya getiren manuel terapidir. Manuel terapide, fizyoterapist ellerini kullanarak dokular ve kaslar üzerinde uygun noktalara basınç uygular. Rahatlayan kaslar ve eklemler sayesinde gerilim azalır, bağ doku güçlenir.

Kas ağrılarını fizik tedaviyle gidermek mümkündür, ancak uygulanan seanslara düzenli gitmek koşuluyla. Kişi, tedavi sürecini tamamlayıp fonksiyonlarını tam olarak geri kazandıktan sonra hemen hareketsiz yaşamına geri dönmemelidir. Hareketsizlik, tüm ağrıların başlıca nedenidir. Masa başından belirli sürelerde kalkmalı, dolaşmalı, çeşitli esneme hareketleri yaparak omuz ve boyun ağrılarının tekrar oluşmasını engelleyici yöntemler uygulamalıdır. Fizyoterapistiniz her an uygulayabileceğiniz basit esneme hareketlerini size gösterecektir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!
×